سرور مجازی یا VPS چیست؟

ایزی پی دبلیو ام
سرور مجازی یا VPS چیست؟
1398/10/09
| 836

 vps چیست؟

vps  مخفف Virtual Private Server و به معنای سرور خصوصی مجازی است که ما در ایران آن را بیشتر با نام سرور مجازی می شناسیم.

یک سرور مجازی دقیقا همانند یک سرور اختصاصی مستقل و با همان سطح دسترسی عمل می کند، با این تفاوت که چند عدد سرور مجازی بر روی یک سرور فیزیکی قرار می گیرند. به عبارت دیگر یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی (VPS) با امکانات مختلف تقسیم می شود.
هر سرور مجازی بنا بر تنظیمات و یا کانفیگ اولیه، سهم خاصی از منابع سرور از قبیل پردازنده (CPU)، حافظه اصلی (Ram)، فضای دیسک سخت (HDD)، پهنای باند و را به صورت اختصاصی و تضمین شده در اختیار می گیرد.
به عنوان مثال یک سرور مجازی می تواند یک گیگابایت از 64 گیگابایت حافظه اصلی سرور(RAM) را بصورت اختصاصی فضای ذخیره سازی را در اختیار داشته باشد این بدین معناست که صرف نظر از میزان مصرف سایر سرورهای مجازی موجود برروی سرور فیزیکی، سرور مجازی مورد
مثال ما تحت هر شرایطی به یک گیگابایت از حافظه اصلی سرور و بقیه منابع اختصاص داده شده، دسترسی خواهد داشت
.
هر سرور مجازی بصورت کاملا مستقل عمل می کند، در نتیجه VPS های موجود برروی یک سرور می توانند از سیستم عاملهای مختلف و نسخه های متفاوت و همچنین نرم افزار های اختصاصی خود استفاده نمایند. یک سرور مجازی می تواند به تعداد دلخواه IP معتبر اختصاصی داشته باشد.
در مجموع از دید کاربر نهایی، سرور مجازی مانند سرور اختصاصی بوده و کاربر به هیچ عنوان تفاوتی را در نحوه عملکرد و کیفیت خدمات مشاهده نخواهد کرد.

اهمیت استفاده سرور مجازی برای تریدرهای ارزهای دیجیتال

از انجایی که ایران در فهرست تحریم اکثر سایت های بزرگ مالی دنیا می باشد و امکان عدم ثبت نام و همچنین مسدودی حساب های کاربران ایرانی بسیار بالاست، سرور مجازی میتواند در این زمینه کمک شایانی به کاربران ارائه نماید.
در واقع شما با استفاده از سرور مجازی میتوانید یک کامپیوتر با ای پی ثابت در یک کشور دیگر داشته باشید و نگران فاش شدن هویت خود نباشید.

تفاوت سرور مجازی با vpn

این دو در ظاهر شبیه هم عمل میکنند اما تفاوت اصلی ای که با هم دارند در این مسله هست اش که با قطع vpn و اتصال مجدد آن ای پی شما تغییر میکند و از انجایی که سایت های بزرگ ای پی ها(IP) را شناسایی میکنند و
به تغییرات آن حساسیت دارند این مسله دردسر ساز خواهد شد و امکان مسدودی حساب بالا خواهد رفت اما وقتی شما یک سرور مجازی تهیه میکنید با اتصال مجدد آن همچنان ای پی شما ثابت خواهد بود.

مزایای سرور مجازی :

هزینه: در واقع شما همه قابلیتهای یک سرور اختصاصی را با کسری از هزینه های آن در اختیار خواهید داشت و معمولا  این هزینه را باید بصورت ماهانه شارژ کنید.
قابلیت اطمینان: سازوکار تهیه نسخه پشتیبان به صورت لحظه ای امنیت داده های سرور مجازی را تضمین می کند.
مدیریت پذیری:
ابزارهای تعبیه شده در انها امکان  نصب برنامه ها و تغییر و به روزرسانی آنها را سریعا انجام می دهند.
انعطاف پذیری: ارتقاءمنابع اختصاص یافته برای یک سرور مجازی، در صورت نیاز به منابع بیشتر به راحتی قابل انجام است.

اختصاص ای پی ثابت: هر کاربر ای پی اختصاصی خود را خواهد داشت.
عملیاتی بودن:سرور مجازی کاملا عملیاتی است و مانند یک سرور مستقل عمل می کند.