وبمانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ایزی پی دبلیو ام
وبمانی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
1398/09/30
| 554

وبمانی چیست؟

وبمانی (WebMoney) یک سیستم پرداخت جهانی برای انجام فعالیت‌های مالی آنلاین است که برای کسب و کارهای اینترنتی و مردم سراسر جهان امکان دریافت و ارسال پول را فراهم می‌کند. دفتر اصلی این شرکت در روسیه واقع است.
وبمانی که از سال 1998 فعالیت خود را آغاز کرده است، ادعا می‌کند که در حال حاضر بیش از 39 میلیون کاربر فعال دارد.

با استفاده از وبمانی، کسب و کارهای آنلاین قادر خواهند بود تا خدمات خود را به مردم سراسر جهان بفروشند و مردم هم می‌توانند خدمات و کالاهای مورد نیاز خود را از پذیرندگان وبمانی خریداری نمایند.

به نوعی می‌توانیم بگوییم که وبمانی خدماتی مشابه با پی‌پل (PayPal) ارائه می‌دهد، با این تفاوت که به دلیل روسی بودن شرکت، ساکنین کشورهای تحت تحریم مثل ایران هم می‌توانند از آن بدون هیچ مشکلی استفاده کنند.

وبمانی چه کاربردی دارد؟

با وبمانی می‌توانید از انواع وب‌سایت‌های فروشگاهی و خدماتی، کالاها و خدمات مورد نیاز خود را تهیه کنید. تعداد فروشندگانی که پذیرنده وبمانی هستند به پای شرکت‌های بزرگی مثل پی‌پل نمی‌رسد
اما برای کاربران ایرانی که در تحریم‌های سختی قرار دارند و خرید از وب‌سایت خارجی بسیار مشکل است، وبمانی یک غنیمت بزرگ محسوب می‌شود.

تعداد زیادی صرافی ارز دیجیتال، فروشگاه اینترنتی کالا، فروشگاه فایل، فروشگاه‌ دامنه، فروشگاه هاستیگ و فروشگاه بازی، از وبمانی پشتیبانی می‌کنند.
فریلنسرهایی هم که در خانه فعالیت می‌کنند با وبمانی می‌توانند از افراد و شرکت‌های خارجی سفارش کار بگیرند و درآمد دلاری را تجربه کنند.

وبمانی با چه ارزهایی کار می‌کند؟

از مهم ترین کیف پول‌هایی که هر کاربر وبمانی می‌تواند در حساب خود بسازد، به شرح زیر هستند:

  • WMZ – کیف پول دلار ایالات متحده آمریکا (USD) – هر WMZ برابر با 1 دلار آمریکا
  • WME – کیف پول یورو (EUR)
  • WMR – کیف پول روبل روسیه (RUB)
  • WMX – کیف پول بیت‌ کوین (BTC) – هر WMX برابر با یک میلی بیت کوین (0.001 BTC)
  • WMG – کیف پول طلا

با ساخت هر یک از کیف پول‌های بالا در حساب وبمانی خود، یک آدرس مخصوص به آن کیف پول خواهید داشت که باید آن را برای دریافت وبمانی به فرستنده بدهید.
توجه داشته باشید که در هنگام خرید وبمانی یا پرداخت با وبمانی نوع کیف پول مهم است. مثلا اگر قصد خرید 10 دلار وبمانی را دارید، باید آدرس کیف پول WMZ خود را به صرافی بدهید.

برای ساختن بعضی از کیف پول‌ها مثل کیف پول یورو، نیاز است تا یک سری شرایط خاص داشته باشید. مثلا ساختن کیف پول یورو فقط برای ساکنین منطقه یورو امکان‌پذیر خواهد بود.

کارمزد وبمانی

سیستم وبمانی برای ارائه خدماتش، به ازای هر تراکنش 0.8 درصد(هر هزار دلار حدود 8 دلار) از مبلغ پرداختی را به عنوان کارمزد کسر می‌کند اما این کارمزد یک سقف مشخص دارد
و بیشتر از 50 دلار نخواهد شد. سقف کارمزد یورو هم در حال حاضر 50 است و سقف کارمزد بیت کوین هم 0.005 BTC در نظر گرفته شده است.

در برخی از شرایط کارمزدهای وبمانی 0 است. این شرایط عبارتند از:

  • بین کیف پول های یک نوع با WM-identifier یکسان
  • بین کیف پول های یکسان با WebMoney Passport یکسان (برای کاربرانی که دارای WM-Passport بالاتر از سطح Intial هستند)
  • کارمزد وبمانی به صورت اتومات از فروشنده کسر میگردد و خریدار نباید کارمزدی پرداخت کند.
 

                                   انواع سطح حساب‌ کاربری در وبمانی

                    

در سیستم وب مانی سطح‌های زیادی برای کاربران وجود دارد:

پاسپورت مستعار (Alias)

پایین‌ترین سطح از حساب کاربری در وبمانی است. زمانی که برای اولین بار حساب خود را می‌سازید، برای شما پاسپورت مستعار صادر می‌شود. این پاسپورت محدودیت‌های زیادی دارد که با آن می‌توانید فقط روزانه 100 دلار تراکنش انجام دهید و حداکثر 300 دلار در کیف پول خود داشته باشید.

پاسپورت قراردادی (Formal)

با ثبت اطلاعات هویتی خود و ارسال یک اسکن از صفحه پاسپورت خود برای وبمانی می‌توانید پاسپورت قرادادی در وبمانی دریافت کنید. با این حساب می‌توانید تا روزانه 3,000 دلار تراکنش انجام دهید و حداکثر 10,000 دلار در کیف پول خود داشته باشید.

پس از تکمیل اطلاعات هویتی و ارسال تصویر پاسپورت، معمولا 48 ساعت بعد حساب کاربری شما ارتقا می‌یابد.
البته کاربران ایرانی زیادی توانسته‌اند تنها با کارت ملی هوشمند احراز هویت کنند و حساب کاربری خود را ارتقا دهند بنابراین اگر پاسپورت ندارید می‌توانید اسکن کارت ملی را هم برای دریافت پاسپورت Formal امتحان کنید.

انیشیال پاسپورت (initial)
پاسپورت Initial نوعی دیگری از پاسپورت وب مانی است که برای کسب و کارهای کوچک و پرسنل کمپانی‌های اینترنتی توصیه می‌شود.

پاسپورت شخصی (Personal)

پاسپورت شخصی اصلی‌ترین پاسپورت برای نقل و انتقالات در وبمانی است. با اخذ این پاسپورت از وبمانی، هیچ محدودیت تراکنش یا سقف دریافتی نخواهید داشت.
این پاسپورت برای کسب و کارها توصیه می‌شود. صدور پاسپورت شخصی وب مانی حدود 50 دلار هزینه دارد که باید به وبمانی پرداخت کنید.
پس از پرداخت این هزینه باید به صورت حضوری به همراه اصل مدارک شناسایی خود از جمله پاسپورت و کارت ملی به یکی از نمایندگان رسمی مراجعه کنید. وبمانی در ایران نمایندگان زیادی دارد.

پاسپورت مرچنت یا (Merchant)

معتبرترین پاسپورت وب مانی است که مخصوص نمایندگان وب مانی و کمپانی‌های بزرگ است. این پاسپورت از نظر اعتبار و امنیت در سطح بالایی قرار دارد، برای دریافت این پاسپورت فقط باید از شرکت وب مانی تقاضا کرد
صدور این پاسپورت محدودیت دارد، پاسپورت Merchant تمامی ویژگی‌های پاسپورت شخصی را دارد، همچنین صاحب این پاسپورت در صورت نماینده بودن - توسط شرکت وب مانی مشخص می‌شود- توانایی صادر کردن پاسپورت Initial را دارد.
اعتبار بیشتر پاسپورت در سیستم وب مانی، امکان سقف تراکنش‌های مجاز بیشتری را فراهم خواهد کرد.